Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Správa o činnosti za rok 2018

Milí členovia, sympatizanti, priatelia JDS – PODREČANY,  Vaše postrehy, podnety, pochvaly, sťažnosti môžete písať na e-mailovú adresu:  dochodcovklub@gmail.com


SPRÁVA O ČINNOSTI ZO JDS PODREČANY A CENTRA SENIOROV PODREČANY za rok 2018

    Dámy a páni,

    Naša ZO jednoty dôchodcov písala v uplynulom roku 2018 ďalší rok svojej histórie. Naša organizácia je pomerne mladá a funguje od roku 2015.

    Činnosť ZO bola pravidelná a riadila sa plánom práce schváleným na Výročnej členskej schôdzi 23.2.2018. K 31.12.2018 sme mali 90 členov. Koncom roka nás opustila naša členka pani Anna Vagingerová. Výbor zasadal jedenkrát v mesiaci a okrem toho sa členovia stretávali častejšie pri príprave jednotlivých akcií.

    Každú stredu, okrem niekoľkých letných týždňov bolo naše Denné centrum seniorov otvorené v priestoroch miestnej školy. V letných a jesenných mesiacoch využívali pondelky naše členky JDS priestory školskej haly na cvičenie. Cvičenie vedie  naša členka pani  Darina  Marková. Týmto jej ďakujeme za zodpovednú prípravu na jednotlivé hodiny cvičenia.

    Prvým podujatím v roku 2018 bola Výročná členská schôdza na ktorej sme zhodnotili svoju činnosť za uplynulé obdobie od založenia našej organizácie. Na schôdzi bol zvolený nový výbor ZO na ďalšie štyri roky. Hosťom našej členskej schôdze bol pán starosta Edmund Palička a členka predsedníctva OR JDS Lučenec pani Zora Fiľová. 

    Dňa 13.4.2018 sa konal 22. ročník finančnej zbierky "Deň narcisov". Tradičnú zbierku Ligy proti rakovine zorganizovali naši členovia už tretí rok. Vďaka podpore  občanov našej obce sa dobrovoľníčkam podarilo vyzbierať sumu   341,42 Euro.  Táto suma bola najvyššia odkedy sme sa zapojili do tejto akcie, ďakujeme dobrovoľníčkam aj občanom.

    Našou ďalšou akciou bola návšteva výstavy "Kvetena a včely" v Banskej Bystrici. Bol to 20. ročník prezentačno-predajnej záhradníckej výstavy spojenej s  9. ročníkom výstavy včelárstva a včelích produktov. Výstava sa uskutočnila v areáli pamätníka SNP. Na výstave si mohli naši členovia pozrieť a zakúpiť kvety do záhrad i na balkóny, priesady, ozdobné kríky aj ovocné stromčeky. Výstava včely ponúkala okrem medu a včelích produktov aj úle a rôzne náradie pre včelárov. Akcia bola veľmi úspešná a preto sme  ju naplánovali aj na rok 2019.

    Dňa 26.5.2018 sa v Stožku konala súťaž vo varení guľášu. Členom súťažného družstva Podrečian bol náš člen Ján  Krška. V konkurencii 29 družstiev sa umiestnili na druhom mieste a vyhrali vecnú cenu - gril na opekanie, ktorý sa využíva na akciách  organizovaných pre našich členov.

    Deň stromu je sviatok všetkých, ktorí majú radi les. Tento rok to bol už 17. ročník a konal sa vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu. Na výlete sa zúčastnil plný autobus našich naších členov, ktorí si prezreli skanzen. Do skanzenu sa dalo dostať pešo po náučnom chodníku, alebo kyvadlovou dopravou z obce Čierny Balog. Počas celého dňa bol pestrý program a zúčastnení sa mali možnosť previesť na Čiernohorskej železničke.  Pozreli sme si vystúpenia ľudových súborov a ukážky remesiel v 25. stanovišťiach. Jedným z bodov programu bolo sadenie stromu roka, ktorým bola tento krát Borovica limbová.

    Z príležitosti 625. výročia sa uskutočnil "Deň obce Podrečany". Pri tejto príležitosti bola vydaná kniha: "PODREČANY V ZRKADLE DEJÍN  1393 - 2018", ktorú napísala pani Mária Adamová. Veľkú zásluhu na vzniku a vydaní knihy mal náš bývalý člen zosnulý pán Dušan Čaban, ktorý sa roky venoval zbieraniu historických dokumentov o našej obci. Kniha vznikla aj vďaka pričineniu všetkých členov nášho výboru, ktorí mali záujem, aby kniha vznikla a aby všetky zozbierané materiály nezostali nevyužité. Poďakovanie patrí aj všetkým občanom, ktorí sa podieľali na zhromažďovaní a zbieraní fotodokumentácie a materiálov. Krst knihy bol netradičný. Na cestu za čitateľmi ju posypali aragonitom. Krstní rodičia knihy sú: Helena Čabanová, Elena Adamečková, MUDr. Martin Somora.

    Lákadlom nášho ďalšieho zájazdu boli termálne liečebné kúpele Miskolctapolca, ktoré sa nachádzajú v rekreačnej  oblasti mesta Miškovec. Dňa 6.9.2018 43 účastníkov  zájazdu malo možnosť vychutnať si liečivé účinky krasovej vody. Pred návštevou kúpeľov sme sa zastavili v tržnici dediny Ónod, kde sa každý mohol občerstviť a nakúpiť si podľa vlastného výberu.

    15.9.2018 sa uskutočnil hviezdicový výstup na Sedem chotárov, ktorý organizoval KST Sova Gregorova Vieska. Zúčastnili sa ho piati naši členovia, ktorých potešila prechádzka pekným lesom obohatená zbieraním húb.

    Aj tento rok sme si pripravili v areáli školy "Športové hry spojené s varením guľášu". Za pekného počasia prišiel veľký počet našich členov a ich rodinných príslušníkov, ktorí sa zabávali v pripravených športových disciplínach:streľba na bránku: viťaz - Kamila  Lauková, hod váľkom : víťaz - Štefan Prázdnovec, hod šipkami: víťaz - Zuzana Zvarová, petang: víťaz - Ivan Purdiak, streľba zo vzduchovky: víťaz - Daniel Líška. Na záver akcie bolo vyhodnotenie súťaží a podané občerstvenie.

    Z príležitosti mesiaca Úcty k starším sa na Krajských oslavách vo Zvolene 10.10.2018 zúčastnili siedmi členovia našej organizácie. K prítomným sa prihovorili predstavitelia Krajskej organizácie Jednoty dôchodcov a kultúrny program pripravili členovia ZO JDS Ružiná.

    Dňa 6. 12.2018 sa uskutočnil výlet vlakom do Košíc na návštevu Vianočných trhov. Naši členovia si prezreli v rámci výletu historické jadro Košíc a občerstvili sa pri vianočných stánkoch, urobili predvianočné nákupy. Načerpali sme atmosféru Vianočných trhov, prezreli si krásnu výzdobu a šťastne sme pricestovali vlakom domov.

    Aj tento rok sme si dňa 8.12.2018 pripravili stretnutie, aby sme spoločne oslávili najkrajšie sviatky roka.  Výbor ZO JDS Podrečany v spolupráci s OU Podrečany a  OZ Naše Podrečany usporiadal predvianočné posedenie, ktoré sa uskutočnilo v Kultúrnom dome. V programe sme si pripomenuli vianočné tradície a zvyky našich predkov. Deti a vnúčatá našich dôchodcov účinkovali v jednotlivých scénkach a betlehemských hrách. Pri rozsvietení stromčeka celá sála spievala jednu z najkrajších vianočných piesní "Tichá noc".  Mikuláš pán Prázdnovec rozdal darčeky nielen deťom ale aj našim jubilantom. Na záver všetkých srdečne pozdravil pán Štefan Kulich, členovia výboru navarili výbornú kapustnicu a všetci prítomní sa zabávali za doprovodu ľudovej hudby "Lipovec" zo Seliec.

    Vážení prítomní, dovoľte mi aby som v závere mojej správy poďakovala za prácu členom Výboru ZO JDS a všetkým členom, ktorí sa aktívne podieľali na organizovaní spomenutých podujatí v roku 2018.  Chceme poďakovať za spoluprácu OR JDS Lučenec, OZ „Naše Podrečany“ a MŠ Podrečany. Všetky naše aktivity uskutočňujeme za spolupráce a podpory obce preto ďakujeme bývalému starostovi obce, zástupcovi starostu a poslancom a tešíme sa na spoluprácu, pochopenie a finančnú podporu s novým vedením obce.

jednota.png


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka