Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Pamiatky

Kultúrne pamiatky v obci


                
Dominantou Podrečian je kaštieľ vybudovaný v roku  1893 v secesnom slohu, inšpirovaný francúzskym vzorom a zakomponovaný do prírodno-krajinárskeho parkového interiéru, prestavaný v 20. storočí.
      Jednopodlažný objekt na pôdoryse tvaru U. Na hlavnej fasáde orientovaný do záhrady, stredný a bočné rizality. V nádvornej časti loggia s terasou a schodišťom v ose záhrad, fasády s bohatou štukovou ornamentikou. Strecha manzardová s tupými ihlanmi. Fasády s dekoračnými prvkami francúzskeho baroka. Okná majú bohato členené frontóny na konzoloch a v parapete kolkovitú balustrádu.
      Kaštieľ je kultúrnou pamiatkou, do r. 1992 slúžil ako depozit Novohradského múzea v Lučenci, v súčasnosti je reštituovaný.
      Začiatkom 16. storočia bola vybudovaná  kúria rodu Torokovcov v strede obce na stráni. Kúria mala mohutné štvorhranné veže, ktoré boli neskor zbúrané. V r. 1910 kúria už nemala veže a slúžila ako byt pre panského úradníka.

     Rímsko-katolícka kaplnka najsvätejšej trojice
    
     Barokový objekt z 18. storočia má jednoloďový priestor
s polkruhovým uzáverom, zaklenutý krížovými hrebienkovitými klenbami. Nad vstupom je murovaná empora. Hlavná fasáda bez veže má lezénové rámovanie a polkruhový murovaný štít s volúnami na bokoch, uprostred nika. Nad portálom štukový reliéf najsv. Trojice. Hlavný oltár baldachýnového typu neskoro-barokový z druhej polovice 18. storočia, polychrómovaná drevorezba uprostred stĺpovej architektúry. Na hlavnom oltári krucifix, ľudová drevorezba z konca 18. storočia. Organ neskorobarokový z konca 18. storočia, polychromovaná drevorezba.

Kostol ev.aug.v. klasicistický

               Povodne kaplnka, rozšírená v roku 1836, zbúraná asi v r. 1862, nový kostol sa staval v rokoch 1863-1866.
      Kostol - sieňová stavba s prestavanou vežou, zakončená ihlancom, interiér zaklenutý konchou, českou plackou a pruskými klenbami. Nad vstupom murovaná organová empora.  Oltár portálového typu klasicistický z pol. 19. storočia s obrazom Krista v Getsemanskej záhrade. Kazateľnica klasicistická  z pol. 19. storočia, murovaná, s polygonálnym rečnišťom. V roku 1890 bol uliaty v Budapešti velký zvon, v r.  1923 v Trnave malý zvon.
    

 

dnes je: 22.1.2019

meniny má: Zora

webygroup
ÚvodÚvodná stránka