Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Šport

Z histórie športu v obci Podrečany

 Prvý priateľský futbalový zápas sa uskutočnil na domácom ihrisku v Podrečanoch, s hráčmi Cinobane v roku 1928.  Provizórne futbalové ihrisko bolo  zriadené  na pastve ( mieste súčasného kultúrneho domu ), ktorá patrila statkárovi  Vajnšajnovi. Ten spočiatku dal vytrhať  drevené  bránky, neskor sa  stal patrónom futbalistov a vybavil ich aj  prvým výstrojom.
Medzi prvých nadšencov futbalu patrili Pavel Fridrich, Ján a Jozef Králikovci, Ján a Juraj Kočišovci, Ján Fiľo, Ondrej Mídeľka, Jozef Sabó, Pavel Ďurove a Ondrej Príšin.

V roku 1943 futbalový klub s názvom ŠK Slivovica Podrečany  sa stal víťazom turnaja v Cinobani. Získal pohár víťaza venovaný majiteľom hostinca Konigom ( pohár sa zachoval ).

V roku 1951 sa futbalový oddiel zapojil do organizovaných okresných súťaží. Futbalové ihrisko sa nachádzalo za dedinou, v mieste kde sú v súčasnosti postavené bytovky. Po vzniku JRD bolo premiestnené na lúčnu plochu, kde je dodnes. Hasičská zbrojnica slúžila ako prezliekareň pre futbalistov.  Po roku  1953 malo mužstvo názov  Baník, patrónom bol Rudný prieskum  Nová Baňa, v r. 1956 sa  stali majstrom okresu.

V obci sa vytvorilo aj volejbalové družstvo mužov, ktorí sa stali aj víťazmi okresnej súťaže. V roku 1959 bola usporiadaná súťaž o najvšestrannejšieho športovca obce v ľahkoatletických a streleckých disciplínach.

Po ukončení geologického prieskumu v r. 1963, sa patronátu nad klubom ujalo JRD a tiež nový názov Telovýchovná jednota Družstevník Podrečany. Dnes hrá pod názvom Miestny športový klub Podrečany (MŠK). Mužstvo hralo striedavo v III. a IV. triede v skromných podmienkach. Od r. 1968 účinkovalo v súťaži aj družstvo dorastnecov, ktoré Hneď nato vyhralo III. triedu a v ďalšom ročníku v II. triede obsadilo 2. miesto.

Oživenie športovej činnosti nastalo od r. 1972, začali sa organizovať futbalové  a stolnotenisové turnaje. Futbalové mužstvo dospelých postúpilo do najvyššej okresnej súťaže, kde hrá dodnes. Najväčší úspech zaznamenalo v r. 1981, keď skončilo na 2. mieste.

V roku 1974 bolo oplotené ihrisko, výsadba stromov a výstavba volejbalového ihriska. V roku 1976 s začalo s výstavbou sociálnej budovy pre športovcov, ktorá bola ukončená v r. 1979.

Od r.1975 niekoľko rokov hralo  okresnú súťaž vo volejbale družstvo žien, ktoré sa v r. 1979 stalo  víťazom. O volejbal je v obci veľký záujem, o čom svedčí aj 13. ročníkov volejbalového turnaja ,,O pohár starostu obce", ktorý sa každoročne koná koncom letných prázdnin.

Od r.1979 niekoľko rokov hralo súťažne aj stolnotenisové družstvo mužov. 
Tradícia  pokračuje obľúbeným turnajom všetkých vekových kategórií, ktorý sa koná v kultúrnom dome.

Aktívny je aj turistický oddiel, ktorý poriada pravidelné výstupy na Sedem chotárov a členovia sa zúčastňujú podujatí v rámci celého Slovenska.
  

 


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka